Wierzba wyrośnie nawet z patyka pędu.

Wierzba urośnie nawet spośród patyczka wiktów.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy z niej wykonać unikatowe modele żywopłotów. Na skutek tego nasze ogrodzenie zyska niespotykany wygląd i będzie się faworyzować spośród płotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach i mokrych torfowiskach wierzby od dawna zadomowiły się w własnych parkach. Umiłowaliśmy je poprzez naturę i charakterystyczne koty. Nie są ambarasujące, reflektują wyłącznie mnóstwo wilgoci i trochę słońca. Dogodzą się niejako wszelką ziemią.


Niewiele krzewów sprosta również równie błyskawicznie aktywizować utracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby niezmiernie łatwo odbudowują także swój system korzeni. Wystarczy, iż ścięty lub nawet złapany pęd zagłębiony w dżdżystej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie i ufunduje zaczątek kolejnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na myśl, tak aby z wierzb tworzyć zaplatane przęsła w płocie czy też płotki zatopione liśćmi. Na pewno warto mieć tak ekscentryczne płot. Najpoprawniej do zainstalowania takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę łącznych własności:

generują proste, długie i wybitnie gibkie pędy – wskutek tego można bez trudności modelować formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w niedługim czasie możemy wypleść pełne przęsło na płot;
wyjątkowo bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już pomysł na kształt płotu, musimy postarać się o akuratne wierzbowe pędy na płot. Niestety, znalezienie ich w wymogach zwykłych jest mozolne, gdyż dziko narastające krzaki sporadycznie wypuszczają ogromnie długie i proste pędy. Najodpowiedniej jest przewidzieć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało zaczekać nieco lat.

W celu założenia plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy w pierwszej kolejności miejsce w skwerze, troszkę przez nas odwiedzane a także w żadnym razie zauważalne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jak sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie aby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny szybko się zagęszczają, z tej przyczyny powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa uznajemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki z rzadka przewyższają 2m, przeto na dłuższe musimy zaczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu gałązek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s