Żywe płot z krzaków liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Upiększa zieleniec, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Zapewnia przyjemny cień, umożliwia schron ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy postanowić, jaką funkcję ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, czy wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kątów? Winniśmy też zadecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu rośliny lub krzaku.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze zasłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje opinia, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy osiągną należytą wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie z plastyku selekcjonujemy iglaki odporne na mróz. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dość wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie ciąć.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy a także odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprzyzwoiciej sprawdzają się wytrzymałe na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tej przyczyny otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o odmiennej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za ramę rabat i ścieżek, separują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy uzyskać całkiem duże zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, możemy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje akuratnie egzamin także w wypadku krzewów fascynująco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te rodzaje wolno również strzyc, niemniej jednak wówczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najakuratniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Tymczasem i one po srogich zimach bywają czasem oszpecone przez listki. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenia z Winylu z Pińczowa z laurowiśni czy też zimozielonych typów berberysów. Na nieszczęście , w naszych warunkach klimatycznych ich liście często brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on niewysoki (do 60-80cm), aby wolno go było osłonić na zimę agrowłókniną oraz bez trudności wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony płot spośród gatunków zrzucających liście na zimę, korzystnie jest obsadzić go drugim, małym, np. spośród iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia plastykowe z Strzelca Krajeńskiego strzyżone z fantazją- z falistą liną „grzbietu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s